ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPrezentacje w CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PGE prezentuje warunki rentowności nowych bloków w Elektrowni Opole
24.01.2014r. 16:49

Nowy zarząd PGE ocenił, że prognozy kształtu rynku energii, jej zużycia, cen węgla i polityki klimatycznej pozwalają założyć, że dwa nowe bloki w Opolu będą rentowne, tzn. stopa zwrotu z tej inwestycji będzie wyższa niż średni koszt kapitału dla całej grupy.
Kierownictwo PGE potwierdziło w piątek, że planuje, iż formalnie budowa projektu Opole II ruszy 1 lutego. Dwa nowe bloki na węgiel kamienny mają mieć łączną moc 1800 MW, koszt inwestycji to ponad 11,5 mld zł brutto.

/


Jak mówił w piątek na konferencji prasowej prezes PGE Marek Woszczyk, cała Europa zdaje sobie już sprawę, że obecny model rynku energii nie sprzyja budowie nowych elektrowni i trwają poszukiwania środków zaradczych. Szereg krajów UE wdrożyło, wdraża albo poważnie dyskutuje o różnych elementach tzw. rynku mocy, czyli wynagradzania za posiadanie zdolności wytwórczych energii, a nie jedynie za jej sprzedaż. Woszczyk przypomniał, że w Polsce od początku roku wprowadzane są rozwiązania tego rodzaju, co dla inwestycji w Opolu jest okolicznością sprzyjającą.

Kolejną taką okolicznością jest projektowany przez rząd system wsparcia źródeł odnawialnych energii (OZE), który zakłada osiągnięcie europejskich celów jak najmniejszym kosztem, czyli i przy jak najniższym udziale OZE. Im mniej uprzywilejowanych OZE, tym na rynku energii więcej miejsca dla konwencjonalnej energetyki - wskazał Woszczyk.

Kolejnym czynnikiem jest cena emisji CO2. Już przy cenie CO2 rzędu 7 euro za tonę przewaga kosztowa nowej elektrowni węglowej o wysokiej sprawności - jak Opole II - nad starą, mniej efektywną wynosi ok. 40 zł na każdej MWh, a wraz ze wzrostem ceny CO2 ta przewaga jeszcze rośnie - podkreślił prezes PGE. Nowe bloki w Opolu mają emitować o jedną czwartą mniej CO2 na jednostkę energii w porównaniu do starych bloków.

Wiceprezes ds. rozwoju PGE Dariusz Marzec zaznaczył, że w prognozie przyjęto konserwatywne założenia. Np. ceny emisji CO2 są zgodne z ocenami KE z października 2013 r., mówiącymi, że w 2020 r. cena emisji tony dwutlenku będzie wynosić 10 euro, a w 2035 r. - 35 euro.
Kolejnymi założeniami - mówił Marzec - są stabilizacja cen węgla kamiennego w Polsce do 2016 r., a następnie ich zbieżność z prognozami Międzynarodowej Agencji Energii - czyli wzrost. Skumulowany roczny wskaźnik wzrostu cen w latach 2016-2030 przyjęto na poziomie ok. 1,5 proc. Marzec przypomniał, że cena węgla dla Opola II jest zawarta w dedykowanym kontrakcie z Kompanią Węglową. Umowa ta dobrze rozkłada ryzyka między strony - zaznaczył.

PGE przyjęło też średnioroczny wzrost zapotrzebowania na energię w Polsce po 2018 r. w wysokości 0,9 proc., natomiast wzrost nominalnych cen energii elektrycznej w latach 2016-2030 oszacowano na poziomie 4,7 proc. Nominalna cena energii elektrycznej sięgnie poziomów z 2012 r. po 2020 r. - podkreślił Marzec.

W efekcie zarząd PGE ocenił, że przy założeniu funkcjonowania mechanizmów rynku mocy, zmniejszeniu kosztów wsparcia dla OZE i utrzymaniu wsparcia dla instalacji energetycznych pracujących w kogeneracji stopa zwrotu z inwestycji w przypadku Opola II będzie wyższa niż średni koszt kapitału dla Grupy Kapitałowej PGE, co oznacza rentowność inwestycji.

Opole II ma budować konsorcjum Rafako-Polimex Mostostal-Mostostal Warszawa oraz Alstom. PGE zapewnia, że mechanizm finansowania inwestycji jest gotowy. Pierwszy blok ma być gotowy w IV kw. 2018 r., drugi - w I kw. 2019 r. Bloki będą miały sprawność ponad 45 proc., przy obecnej średniej krajowej rzędu 30-35 proc., będą spełniać unijną dyrektywę o emisjach przemysłowych i mieć najlepsze dostępne technologie dla obniżenia emisji CO2. Rocznie Opole II ma zużywać ponad 4 mln ton węgla.

W piątek Polimex-Mostostal poinformował, że uzyskał wymagane kontraktem gwarancje bankowe - należytego wykonania oraz zwrotu zaliczki, każda w kwocie 199 mln zł. Uzyskanie tych gwarancji - podkreśliła spółka w komunikacie - było warunkiem koniecznym dla rozpoczęcia realizacji budowy.

KOMENTARZE ( 7 )


Autor: Klaus 25.01.2014r. 18:38
Ciekawe będzie, jak po tej prezentacji PGE uzasadni ekonomikę EJ.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Odbiorca 26.01.2014r. 08:58
Dość optymistyczne szacunki - czas wykorzystania mocy zainstalowanej ponad 7000 h/rok. Czy doświadczenia z eksploatacji nowych bloków... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 27-01-2014r. 07:35 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: EINSTEIN III 26.01.2014r. 22:37
Myślicie, że Woszczyk sam z siebie podjął taką decyzję? To jest wola Donalda Tuska, który boi się "górniczych kilofów" i je... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 27-01-2014r. 08:55 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: gosc 27.01.2014r. 08:37
Gdzie są wskazane "warunki rentowności"? Bo nie bardzo widzę... Wg mnie to jakiś bełkot...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: olo 28.01.2014r. 09:22
nic tu nie ma zadnych wynikow obliczen rentownosci
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 7 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temaciecire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE