ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPrezentacje w CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Prezentacja "Koszty energetyki jądrowej"
01.10.2012r. 13:42

Prezentacja "Koszty energetyki jądrowej" przedstawiona przez przez prof. Władysława Mielczarskiego z Politechniki Łódzkiej, podczas debaty "Polska energetyka - co nam się opłaca?" zorganizowanej przez Ministerstwo Gospodarki w Warszawie w dniu 26 września 2012 r.
/
Dołączone pliki: Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.


KOMENTARZE ( 9 )


Autor: Rozjechany atom 01.10.2012r. 18:59
Ta prezentacja i kalkulator kosztów jest miażdżące dla elektrowni jądrowych, ale wiele to nie zmieni. Nie chodzi o to aby budować elektrownię,ale brać kasę za PR i przygotowanie inwestycji jak Zadroga, Grad i paru innych pomniejszych.
A swoją drogą takie obliczenia kosztów jest w stanie w Polsce przedstawić co najmniej kilkudziesięciu ekspertów, w tym utytułowanych. Dlaczego tego nie robią. Boją się, czy biorą niezłą kasę.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: energetyk 01.10.2012r. 19:20
Te obliczenia są żałosne...Jak można uzasadniać brak konkurencyjnosci energetyki jądrowej na bazie analizy, która jest oparta tylko i wyłącznie na obecnych uwarunkowaniach cenowych? w tej analizie nie wzięto pod uwagę perspektywy długoterminowej, a przeciez za 20-30 lat, kiedy ta el. jądrową będzie pracowała świat i ceny będą wyglądały inaczej? Skąd ta pewność, że ETS zostanie zniesiony? Czy profesor daje na to gwarancję? Najwyższy koszt el. atomowej to koszt kapitałowy. Ale tak naprawdę, bo wybudowaniu elektrowni koszt krańcowy wytworzenia energii el. jest minimalny, a on jest głównie brany pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o rozdziale obciążeń. Widać, że analiza została wykonana przez domorosłego ekonomistę...Lepiej, aby profesor się nie brał za rzeczy, których zupełnie nie rozumie... I wreszcie powinniśmy znaleźć lepszych ekspertów, których wysyłamy do instytucji europejskich, bo to co zostało przedstawione jest kompromitacją.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Do energetyka 01.10.2012r. 20:37
Energetyk pisze: "Po wybudowaniu elektrowni koszt krańcowy jest minimalny". To tak tylko najpierw trzeba wybudować, a później jeszcze spłacić kredyty. Kalkulator pokazuje, że nawet przy kredycie na 50 lat to nieopłacalna inwestycja.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: atomista 01.10.2012r. 21:59
Mielczarski kpi z min. Trojanowskiej, PGE i dyr. Marca z KPMG zapraszając ich do pokazania obliczeń i modeli inwestycyjnych, jakie sam opublikował. My fizycy nie znamy się na energetyce, ale jestem przekonany, że znajdą się eksperci, którzy opublikują swoje modele, albo pokażą na jego modelach, że się myli i energia z elektrowni atomowych jest najtańsza. Ja w to wierzę, tylko to trzeba jakoś pokazać.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Odbiorca 02.10.2012r. 07:54
Cena energii z elektrowni atomowej to nie jest kwestia wiary, ale wyliczeń, które WM pokazał. Niech ci co mówią, że ta energia jest tak tania, też pokażą wszystkie założenia, model i wynik.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Zielony 01.10.2012r. 22:16
Polecam komentarz do slajdu 14 z przywołaniem Lenina. Wiecznie żywy. Slajd 15 też niezły.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: rmf38 02.10.2012r. 13:10
Prof. A. Strupczewski zakłada koszt inwestycyjny EJ na poziomie 4- 4,5 mln euro za 1 MWe. Prof. W. Mielczarski zakłada natomiast 6,75 mln euro/ MWe. Dalej już można nie liczyć, bo wyniki można przewidzieć! Póki nie uzgodnimy wspólnych danych na wejściu, analizy mixtu nie mają sensu.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Do rmf38 02.10.2012r. 18:31
Ty chyba nie czytałeś tego materiału. W obliczeniach (zobacz kalkulator) jest zakładany koszt na poziomie 4,75mld/GW, tak jak twierdzi Strupczewski i PGE. Ale nawet gdyby obniżyć koszt do 3,5 mld/GW, to i tak jest to nieopłacane. Sprawdzałem. Zobacz sam.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Wydma Lubiatowska 25.08.2015r. 13:06
W uzupełnieniu warto przeczytać:https://pl.scribd.com/doc/181666759/PGE-Choczewo-3
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 9 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temaciecire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE