ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREPrezentacje w CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Prezentacja "Droga od polskiej energetyki zeroemisyjnej roku 2050 do jej aktualnego stanu (back casting)"
04.03.2020r. 12:12

Na temat przyszłości polskiej energetyki w perspektywie następnych kilkudziesięciu lat, podczas ostatniego posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Sprawiedliwej Transformacji Energetycznej, mówił Grzegorz Onichimowski, doradca NFOSiGW oraz senior consultant NODESmarket. Jak podkreślił, systemy elektroenergetyczne i energetyka są w trakcie głębokich zmian w kierunku modelu zdecentralizowanego.
/

KOMENTARZE ( 6 )


Autor: Loża_Szyderców 04.03.2020r. 16:20
Z jakiego źródła pochodzić będzie energia elektryczna do ładowania magazynów energii, mających stanowić w przedstawionym modelu główny "rynek rezerw" w sytuacji braku możliwości generacji ze źródeł OZE przez powiedzmy kilka, kilkanaście dni? Ile trzeba zbudować takich magazynów energii żeby zapewnić bezpieczne dostawy do odbiorców końcowych?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Autor prezentacji 04.03.2020r. 21:05
Nie postulowałem ograniczenia generacji wyłącznie do źródeł wiatrowych i słonecznych. Będzie, w okresie przejściowym gaz, później technologie P2P lub P2H oparte na wodorze. Dziś już dostępne są wodorowe turbiny Kawasaki pracujące w szerokim spektru mieszanek gaz - wodór.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Loża_Szyderców 05.03.2020r. 08:19
Wykorzystanie gazu w okresie przejściowym jest jak najbardziej zrozumiałe, ale gaz nie jest zeroemisyjny. Docelowo w 2050 r. muszą to być technologie P2P lub P2H. W takim razie pytanie, skąd energia do produkcji energii elektrycznej zasilającej układy bateryjne i do produkcji wodoru?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Sven 05.03.2020r. 09:56
Z innych magazynów! To przecież proste. I proszę bez trudnych pytań, które podważają założenia nowego kultu religijnego
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: sceptyk 05.03.2020r. 18:59
Proste. Z fotowoltaiki i wiatru. Tylko, że jeżeli moc szczytowa systemu będzie 30GW, to trzeba bedzie zainstalować 30 000GW (trzydzieści tysięcy GW czyli 30 milionów MW) w tego typu elektrowniach. Ląd cały pokryty, brak miejsca na rolnictwo, wojny o morza, pod powierzchnią mórz gatunki giną, bo nie ma światła i natleniania wiatrem. A dodatkowo rządy plajtują, bo nie ma akcyzy od paliw. Czysta katastrofa. No ale kto się załapie na czas, to zarobi. Na pewno instytucje finansowe.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Energetyk 55 05.03.2020r. 09:52
Piękna wizja ale,niestety,w naszych warunkach to pełna SF...
Po pierwsze autor nie uwzględnia - delikatnie mówiąc - braku zrozumienia sytuacji przez Decydentów, czego dowody mamy przez ostanie kilkanaście nawet lat.
Dopóki nie stworzy się jasnego systemu prawno-finansowego i sensownego sposobu wykorzystania środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, to będzie coraz gorzej i - tu trzeba przyznać rację Autorowi- rola importu energii będzie coraz większa !
Szkoda też, że autor w swej wizji nie uwzględnił możliwej roli biomasy, zwłaszcza w ciepłownictwie.
Tu koszty pozyskania OZE mogą być najniższe. Sieć i kadra istnieją a adaptacja kotłów to najtańsza droga do produkcji ciepła z OZE, bez potrzeby magazynowania. Poza tym jest to źródło o największej dyspozycyjności. No i należałoby uwzględnić rolę biomasy we wzroście dochodów dla rolnictwa i przemysłu maszynowego. Szkoda,że lobby biomasowe nie bierze przykładu z solarów i wiatraków (które najprawdopodobniej zgarną wszystkie środki z tego Funduszu), tylko czeka na jakiś cud !
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temaciecire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE